Maailmas on kiiresti populaarsust kogunud sojavaha ja temast valmistatavad tooted. Sojavaha on huvitav toode, näiteks sojavahast küünaldel on ca 30-50% pikem põlemisaeg, madalam põlemistemperatuur, mistõttu on nad ohutumad ja ei eralda põlemisel mürgiseid aineid. Lisaks on sojavahast tehtud küünaldel ka kollasem leek, mis meeldib paljudele oma hubase valgusega.
Sojavaha on keskkonnasõbralik küünlavaha, mida saadakse taastuvast loodusvarast – sojaubadest, erinevalt parafiinist, mida valmistatakse naftast.
Sojavaha on looduses täielikult biolagunev, samuti on seda kerge maha pesta riietelt, nõudelt jm, lihtsalt pese sooja veega ning vahajäägid on kadunud!
Sojavaha helbeid on ka Eestis saanud populaarseks, neid müüvad mitmed firmad keskmine hind 7-8 eur/kg. Sojavaha helbeid kasutatakse küünalde tegemiseks. Lisaks on sojavaha helbed head ka valmistamaks ise massaaživaha.
Sojavaha on maailmas üsna uus asi, leiutati alles 1991 aastal. Sojavaha leiutati andmaks alternatiivi kallile mesilasvahale. Sojavaha tehakse hüdrogeenitud sojaõlist.
Keskmiselt saab 60kg-st sojaubadest 10kg sojaõli. Õlipressimisel allesjääv tahke mass läheb loomasöödaks, mis omakorda tähendab seda, et midagi ei lähe kaotsi. Edasi sojaõli hüdrogeenitakse tugevamaks ehk siis vahaks. 100% sojavaha sobib ainul anumate sees olevateks küünaldeks, kuna sulamistemperatuur on madal. Seega, et teha näiteks tavalisi pikki küünlaid on vaja sinna segada mingit tahkemat vaha.
Sojavaha põleb 90% puhtamalt kui parafiin ja steariin. Ei eraldu tahma ega kahjulikke aineid.
Paraku on sojavaha küünlad on oma hinnaklassis keskmisest aste kõrgemal. See tuleneb sellest, et tegemist on kallima ja kvaliteetsema toorainega. Sojavaha küünlad on tervislik valik, nad põlevad märksa kauem ja on kvaliteetsemad, mis võib kokkuvõttes majanduslikult kasulikumaks osutuda, vaatamata kõrgemale ostuhinnale.
Sojavaha küünalde valmistamine
Vaja läheb:
- sojavaha helbeid
- küünla läbimõõdule ja vahale sobivat küünlatahti
- nõud sojahelveste sulatamiseks
- veevanni ja pliiti (või ahju)
- plastikust või metallist lusikat
- värvainet, aroomi ja mittepõlevaid kaunistusdetaile, soovikorral
- anumaid ehk vorme küünla valamiseks.
Aseta sojavaha helbed veevanni sulama. Vesi ei pea keema, nad sulavad kenasti ka madalamal temperatuuril. Sojavaha sulamistemperatuur on 65 kraadi. Sojahelbeid võib sulatada ka praeahjus madalal temperatuuril. Ärge kuumutage vahamassi liiga palju muidu tekib süttimisoht.
Selleks, et küünlamass anumatega paremini haakuks, võiks need eelsoojendada ca 30 kraadini, siis ei ole ohtu, et küünlad topsist välja kukuvad.
Kui soovite lisada värvi- ja lõhnaaineid, siis lisage need siis, kui sojavaha on täielikult sulanud.
Esmalt valage iga vormi põhja õhuke kiht vaha, et taht paremini kinnituks ning lasta veidi tahkuda. Seejärel valage ülejäänud vaha klaasi. Laske vahal rahulikult taheneda ja on valmis öko küünlad!