Saame suure osa vajalikest aminohapetest toidus sisalduvast valgust, aga kõik valgud ei anna siiski vajalikus koguses aminohappeid. Mõelge näiteks, et ehitate tammi, mis vett kinni hoiaks – see on ju kasulik ainult siis, kui selle sees pole auke. Kindlates kohtades peab olema õige arv 20 erinevat sorti ehituskivi. Kui mõni kivi on puudu, siis kogu tammi ehitamine peatub, kuni leitakse puuduvad kivid.
Aminohapete puudus on tõsine asi. Seda on kahte põhilist liiki. Esimene on selline, et neid lihtsalt ei tarbita piisavalt. Struktuure ei ehitata. Keha süsteemide terviklikkus kannatab. Nahk, juuksed ja lihased närbuvad, tuju halveneb, immuunsüsteem nõrgeneb ning jõud ja energia vähenevad. Piisaval hulga aminohappeid saame peamiselt selle kaudu, et tarbime vähemalt minimaalse päevase vajaliku valgukoguse. See on 0,8 grammi ühe kilogrammi kehakaalu kohta ehk umbes 0,4 grammi ühe naela kehakaalu kohta. Inimene, kes kaalub 59-82 kilogrammi, peaks päevas tarbima umbes 50–70 grammi valku. Profisportlastel või kehakulturistidel võib lihasmassi suurendamiseks ja säilitamiseks vajalik kogus olla kaks korda suurem.
Teine aminohapete puuduse liik on selline, mille puhul tarbitakse mittetäielikku valku. See tähendab, et valgust on puudu üks või mitu aminohapet. Kui üks ehituskivi on otsas, siis keha ehitusprotsessid aeglustuvad ning võivad isegi peatuda.
Mittetäielik valk valmistab veganitele ja taimetoitlastele palju meelehärmi. Kui liha, piimatooted ja munavalgud on peaaegu alati täielikud valgud, siis enamikust taimsetest valkudest on üks või mitu aminohapet puudu. Võite ära süüa terve hunniku mittetäielikku valku, aga sellest pole kasu midagi, mistõttu valguga seoses peab arvestama enamat kui vaid seda, mitu grammi teda neid tarbite.
Seega, kui soovite olla tervislik vegan või range taimetoitlane, on teil vaja palju teadmisi ja peate tähelepanu pöörama ka pisiasjadele. Valgupuudus on väga lihtne tekkima ja võib keha süsteemselt nõrgestada. Seda veel ühe veganite elustiilil ees seisva takistuse tõttu, mida tähistatakse tähtedega NNU.